Vishay/BCcomponents BFC238321824
BFC238321824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238321824
Brief Description
CAP FILM 820NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238321824.pdf
Availability of BFC238321824
QUANTITY
BFC238321824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238321824
Internal Part NumberEIS-BFC238321824
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238321824
Related LinksBFC238, BFC238321824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238321824 Details Description
Related parts for BFC238321824
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK OSC 32.768KHZ 8-SOIC datasheet.pdf
LENS FOR INCAND DISPLAY AML41J datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP 6-XSON datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 55NS 48TSOP datasheet.pdf
SENSOR BOX datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 6A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
CIRC-O-GIDE SNAP 0.6" 0.524 BK datasheet.pdf
CAP FILM 0.51UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf