Vishay/BCcomponents BFC238322304
BFC238322304 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238322304
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.3UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238322304.pdf
Availability of BFC238322304
QUANTITY
BFC238322304 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238322304
Internal Part NumberEIS-BFC238322304
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238322304
Related LinksBFC238, BFC238322304 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238322304 Details Description
Related parts for BFC238322304
CONN PLUG DISCRETE IDC 36POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 6.2V SOT23 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 270 OHM 1206 datasheet.pdf
IC DAC 12BIT SPI/SRL TSOT-23-8 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf