Vishay/BCcomponents BFC238323433
BFC238323433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238323433
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238323433.pdf
Availability of BFC238323433
QUANTITY
BFC238323433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238323433
Internal Part NumberEIS-BFC238323433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238323433
Related LinksBFC238, BFC238323433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238323433 Details Description
Related parts for BFC238323433
RES SMD 270K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
TAPE VINYL 1"X25' BLACK/GREEN datasheet.pdf
Crystal 16.0000MHz 50ppm 12pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 16.5 OHM 1% 1W 2615 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
SNSW-DT QC 3-16 153A R:29.7 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf