Vishay/BCcomponents BFC238324184
BFC238324184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324184
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324184.pdf
Availability of BFC238324184
QUANTITY
BFC238324184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324184
Internal Part NumberEIS-BFC238324184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324184
Related LinksBFC238, BFC238324184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324184 Details Description
Related parts for BFC238324184
CONN HEADER VERT 20POS 1.27MM datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT89-3 datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC60S/AE60M/X datasheet.pdf
RES SMD 14K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FUSE GLASS 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONICAL SHARP 1.0MM datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 20A 32VDC 1206 datasheet.pdf