Vishay/BCcomponents BFC238330184
BFC238330184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238330184
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238330184.pdf
Availability of BFC238330184
QUANTITY
BFC238330184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238330184
Internal Part NumberEIS-BFC238330184
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238330184
Related LinksBFC238, BFC238330184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238330184 Details Description
Related parts for BFC238330184
DIODE SCHOTTKY 80V 2A DO214AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 19.6K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CONN HEADER HSHM 192POS 8ROW STR datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPD M8 SHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
MOUNTING BRACKET datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 20% 250VAC AXIAL datasheet.pdf