Vishay/BCcomponents BFC238330184
BFC238330184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238330184
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238330184.pdf
Availability of BFC238330184
QUANTITY
BFC238330184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238330184
Internal Part NumberEIS-BFC238330184
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238330184
Related LinksBFC238, BFC238330184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238330184 Details Description
Related parts for BFC238330184
CLAMP-ON MULTIMETER 32/320/1000A datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 50POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 4POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 56 OHM 1W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RES SMD 100M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
FIXED IND 3.9NH 200MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
RES SMD 13.7 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf