ON Semiconductor NLU1GT50AMUTCG
NLU1GT50AMUTCG picture photo
Mfg. Part Number
NLU1GT50AMUTCG
Manufacturer
Product Category
Logic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Brief Description
IC BUFFER SGL NON INVERT 6UDFN
Datasheet Download
NLU1GT50AMUTCG.pdf
Availability of NLU1GT50AMUTCG
QUANTITY
NLU1GT50AMUTCG Order Process
Ship out your order
Specifications of NLU1GT50AMUTCG
Internal Part NumberEIS-NLU1GT50AMUTCG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyLogic - Buffers, Drivers, Receivers, Transceivers
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Logic TypeBuffer/Line Driver, Non-Inverting
Number of Elements1
Number of Bits per Element1
Current - Output High, Low8mA, 8mA
Voltage - Supply1.65 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-UFDFN
Supplier Device Package6-UDFN (1.45x1)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NLU1GT50AMUTCG
Related LinksNLU1GT5, NLU1GT50AMUTCG Datasheet, ON Semiconductor Distributor
NLU1GT50AMUTCG Details Description
Related parts for NLU1GT50AMUTCG
CONN RCPT HOUSING 1POS STR .250 datasheet.pdf
RES SMD 15.8 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC GAS GAUGE W/TRACK IMP 38TSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 150A AC datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
EVAL BOARD 1 FOR ISL6140/41 datasheet.pdf
CAP ARRAY 27PF 16V NP0 0508 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 13POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP 20AWG WHT/BLU 1000' datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf