Vishay Semiconductor/Diodes Division SMA5J20A-E3/5A
SMA5J20A-E3/5A picture photo
Mfg. Part Number
SMA5J20A-E3/5A
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMA
Datasheet Download
SMA5J20A-E3/5A.pdf
Availability of SMA5J20A-E3/5A
QUANTITY
SMA5J20A-E3/5A Order Process
Ship out your order
Specifications of SMA5J20A-E3/5A
Internal Part NumberEIS-SMA5J20A-E3/5A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package7,500
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesTransZorb®
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)20V
Voltage - Breakdown (Min)22.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp32.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)15.4A
Power - Peak Pulse500W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AC, SMA
Supplier Device PackageDO-214AC (SMA)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMA5J20A-E3/5A
Related LinksSMA5J20, SMA5J20A-E3/5A Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMA5J20A-E3/5A Details Description
Related parts for SMA5J20A-E3/5A
IC ENCORE MCU FLASH 48K 44PLCC datasheet.pdf
IC SW REG CNTRLR SYNC ADJ 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 22.6K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 15VA THRU HOLE datasheet.pdf
CAP CER 9PF 50V CH 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
BLUETOOTH SERIAL PORT MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 20% 480V T/H datasheet.pdf