Recom Power RB-1505D/H
RB-1505D/H picture photo
Mfg. Part Number
RB-1505D/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 1W 15VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RB-1505D/H.pdf
Availability of RB-1505D/H
QUANTITY
RB-1505D/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RB-1505D/H
Internal Part NumberEIS-RB-1505D/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RB
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA, 100mA
Power (Watts) - Manufacture Series1W
Voltage - Isolation2kV (2000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case7-SIP Module (5 Leads)
Size / Dimension0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency78%
Power (Watts) - Max1W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RB-1505D/H
Related LinksRB-15, RB-1505D/H Datasheet, Recom Power Distributor
RB-1505D/H Details Description
Related parts for RB-1505D/H
CONN DSUB HD 26POS PLUG CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS STR 5MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 150MW 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
LAP FILM 14MIL 10.25" datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG datasheet.pdf
CRYSTAL 27.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf