Vishay/BCcomponents BFC238330474
BFC238330474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238330474
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238330474.pdf
Availability of BFC238330474
QUANTITY
BFC238330474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238330474
Internal Part NumberEIS-BFC238330474
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238330474
Related LinksBFC238, BFC238330474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238330474 Details Description
Related parts for BFC238330474
FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS STR 5.08MM datasheet.pdf
JUMPER FOR WDU 35N 4POS datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 9.5"L X 6.34"W datasheet.pdf
GUARD 100W CLOSED-END W/REFLECT datasheet.pdf
BOARD EVAL BUCK REG L7981 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 10A 12W datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 196MA 3.2 OHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 27K OHM 10SIP datasheet.pdf
IC MIXER I/O LO AMP 32SMD datasheet.pdf
RES SMD 0.82 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf