ITT Cannon, LLC MDM-25PH027F
MDM-25PH027F picture photo
Mfg. Part Number
MDM-25PH027F
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) Wire Leads
Datasheet Download
MDM-25PH027F.pdf
Availability of MDM-25PH027F
QUANTITY
MDM-25PH027F Order Process
Ship out your order
Specifications of MDM-25PH027F
Internal Part NumberEIS-MDM-25PH027F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-83513, Micro D Metal Shell (MDM)
PackagingBulk
Connector StyleD-Type, Micro-D
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout0.050 Pitch x 0.043 Row to Row
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationWire Leads
FeaturesShielded
Shell Material, FinishAluminum, Yellow Chromate Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Voltage Rating-
Current Rating3A
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MDM-25PH027F
Related LinksMDM-25, MDM-25PH027F Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
MDM-25PH027F Details Description
Related parts for MDM-25PH027F
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
FUSE MOD 250A 1000V STUD datasheet.pdf
IC FPGA 292 I/O 484FBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES 1.18 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CRYSTAL 24.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf