Vishay/BCcomponents BFC238331204
BFC238331204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238331204
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238331204.pdf
Availability of BFC238331204
QUANTITY
BFC238331204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238331204
Internal Part NumberEIS-BFC238331204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)