Vishay/BCcomponents BFC238331334
BFC238331334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238331334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238331334.pdf
Availability of BFC238331334
QUANTITY
BFC238331334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238331334
Internal Part NumberEIS-BFC238331334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238331334
Related LinksBFC238, BFC238331334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238331334 Details Description
Related parts for BFC238331334
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
110 XC KIT,300PR,W/LEGS,4&5 PR datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V C0J RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 42 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 530250-Cell, PBGA900 IC datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 9.5PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf