Vishay/BCcomponents BFC238331512
BFC238331512 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238331512
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.1NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238331512.pdf
Availability of BFC238331512
QUANTITY
BFC238331512 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238331512
Internal Part NumberEIS-BFC238331512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238331512
Related LinksBFC238, BFC238331512 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238331512 Details Description
Related parts for BFC238331512
DIODE GEN PURP 70V 100MA SOT23-3 datasheet.pdf