Vishay/BCcomponents BFC238332134
BFC238332134 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238332134
Brief Description
CAP FILM 0.13UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238332134.pdf
Availability of BFC238332134
QUANTITY
BFC238332134 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238332134
Internal Part NumberEIS-BFC238332134
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238332134
Related LinksBFC238, BFC238332134 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238332134 Details Description
Related parts for BFC238332134
RES SMD 8.2KOHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 196K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 11BIT 200MSPS 48VQFN datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 25V JB 0402 datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 160PO datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 155.52MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf