Vishay/BCcomponents BFC238332912
BFC238332912 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238332912
Brief Description
CAP FILM 9.1NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238332912.pdf
Availability of BFC238332912
QUANTITY
BFC238332912 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238332912
Internal Part NumberEIS-BFC238332912
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238332912
Related LinksBFC238, BFC238332912 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238332912 Details Description
Related parts for BFC238332912
RES 300K OHM 1.5W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC INV SCHMITT TRIGGER 8TSSOP datasheet.pdf
IC MUX 8-INPUT PECL DIFF 28-PLCC datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 12NS 256CABGA datasheet.pdf
MOSFET 4N-CH 10.6V 0.08A 16DIP datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
LED SUPPLY AC/DC CC 25-44V 900MA datasheet.pdf
OSC XO 12.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf