Vishay/BCcomponents BFC238332913
BFC238332913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238332913
Brief Description
CAP FILM 0.091UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238332913.pdf
Availability of BFC238332913
QUANTITY
BFC238332913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238332913
Internal Part NumberEIS-BFC238332913
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238332913
Related LinksBFC238, BFC238332913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238332913 Details Description
Related parts for BFC238332913
RES 536K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 270 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC REG CNTRLR BUCK PWM 36-QFN datasheet.pdf
PLC SPLITTER 2X16 P-GRADE SC/PC datasheet.pdf
508 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf