Vishay/BCcomponents BFC238334134
BFC238334134 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238334134
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 130NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238334134.pdf
Availability of BFC238334134
QUANTITY
BFC238334134 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238334134
Internal Part NumberEIS-BFC238334134
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.13µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238334134
Related LinksBFC238, BFC238334134 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238334134 Details Description
Related parts for BFC238334134
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP SOLID 18AWG BLACK 2000' datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 10POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 25V Y5V 0402 datasheet.pdf
RES 430 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS PNL MNT PIN datasheet.pdf