Vishay/BCcomponents BFC238334334
BFC238334334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238334334
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238334334.pdf
Availability of BFC238334334
QUANTITY
BFC238334334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238334334
Internal Part NumberEIS-BFC238334334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238334334
Related LinksBFC238, BFC238334334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238334334 Details Description
Related parts for BFC238334334
RES SMD 0.01 OHM 5% 3W J LEAD datasheet.pdf
RES SMD 649K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.3V USP-3 datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL NPN SSMINI6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8MH 600MA 1.56 OHM datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 28POS 1MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 18.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS INLINE SKT RA datasheet.pdf