Vishay/BCcomponents BFC238340222
BFC238340222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238340222
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238340222.pdf
Availability of BFC238340222
QUANTITY
BFC238340222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238340222
Internal Part NumberEIS-BFC238340222
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238340222
Related LinksBFC238, BFC238340222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238340222 Details Description
Related parts for BFC238340222
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-MQFP datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SOLDER 8POS datasheet.pdf
CAP CER 20PF 3KV NP0 2325 datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 1% 1/2W MELF datasheet.pdf
RES 620K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CABLE 3COND 12AWG SLATE 500' datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB datasheet.pdf
BRIDGE RECT 6A 400V GSIB-5S datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf