Vishay/BCcomponents BFC238340222
BFC238340222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238340222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238340222.pdf
Availability of BFC238340222
QUANTITY
BFC238340222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238340222
Internal Part NumberEIS-BFC238340222
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238340222
Related LinksBFC238, BFC238340222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238340222 Details Description
Related parts for BFC238340222
IC DESERIALIZER 10BIT 28-SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR ADS62P23 datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
RES SMD 46.4K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3.5 NYLON datasheet.pdf
LED XNOVA NEUTRAL WHT 4000K 1208 datasheet.pdf
38 KHZ THRU-HOLE datasheet.pdf