Vishay/BCcomponents BFC238340622
BFC238340622 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238340622
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6200PF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238340622.pdf
Availability of BFC238340622
QUANTITY
BFC238340622 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238340622
Internal Part NumberEIS-BFC238340622
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238340622
Related LinksBFC238, BFC238340622 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238340622 Details Description
Related parts for BFC238340622
JUMPER-H1507TR/A3049L/X 2" datasheet.pdf
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG datasheet.pdf
COVER HARD PROTECTIVE FOR H8PS datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 11POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
60712-8 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf