Vishay/BCcomponents BFC238341433
BFC238341433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238341433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238341433.pdf
Availability of BFC238341433
QUANTITY
BFC238341433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238341433
Internal Part NumberEIS-BFC238341433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)