Vishay/BCcomponents BFC238341433
BFC238341433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238341433
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238341433.pdf
Availability of BFC238341433
QUANTITY
BFC238341433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238341433
Internal Part NumberEIS-BFC238341433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238341433
Related LinksBFC238, BFC238341433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238341433 Details Description
Related parts for BFC238341433
IC IX BUS 8 PORT 32BIT 352BGA datasheet.pdf
IC DRIVER 3.3V LVDS HS SOT-23 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 16POS datasheet.pdf
RES SMD 0.016 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 4.95MM datasheet.pdf
RES 150K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES .49 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf