Vishay/BCcomponents BFC238342153
BFC238342153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238342153
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238342153.pdf
Availability of BFC238342153
QUANTITY
BFC238342153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238342153
Internal Part NumberEIS-BFC238342153
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package600
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238342153
Related LinksBFC238, BFC238342153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238342153 Details Description
Related parts for BFC238342153
IC SW BUS 2.5-3.3V 8BIT 20LFCSP datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 40MA 8SOIC datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
TRANS NPN PREBIAS/PNP 1.5W 8SO datasheet.pdf
IC DVR/RCVR RS232 5V SGL 18WSOIC datasheet.pdf
CABLE 3COND 22AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 6MM SILVR PWR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
RES 29.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 383K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf