Nichicon UPW0J471MPD
UPW0J471MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPW0J471MPD
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 6.3V RADIAL
Datasheet Download
UPW0J471MPD.pdf
Availability of UPW0J471MPD
QUANTITY
UPW0J471MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPW0J471MPD
Internal Part NumberEIS-UPW0J471MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHome and Safety Device Market
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current416.2mA
Impedance117 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPW0J471MPD
Related LinksUPW0J, UPW0J471MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPW0J471MPD Details Description
Related parts for UPW0J471MPD
IC MCU 8BIT 1.75KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.13K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
FIXED IND 100NH 60MA 4.5 OHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 17POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf