Vishay/Dale M55342E12B107BRT5
M55342E12B107BRT5 picture photo
Mfg. Part Number
M55342E12B107BRT5
Brief Description
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
M55342E12B107BRT5.pdf
Availability of M55342E12B107BRT5
QUANTITY
M55342E12B107BRT5 Order Process
Ship out your order
Specifications of M55342E12B107BRT5
Internal Part NumberEIS-M55342E12B107BRT5
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-55342, RM0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMilitary, Non-Inductive
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.064" L x 0.032" W (1.63mm x 0.81mm)
Height0.033" (0.84mm)
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)M55342E12B107BRT5
Related LinksM55342E1, M55342E12B107BRT5 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
M55342E12B107BRT5 Details Description
Related parts for M55342E12B107BRT5
CABLE EXTEN DB15M-DB15M VGA 5M datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC UART OCTAL ENHANCED 84-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 12NS 28TSOP datasheet.pdf
OSC XO 7.9954MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 6V datasheet.pdf
LED PANEL IND GRN 10V CYLINDER datasheet.pdf