Vishay/Dale CRCW12101R60FNTA
CRCW12101R60FNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW12101R60FNTA
Brief Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
CRCW12101R60FNTA.pdf
Availability of CRCW12101R60FNTA
QUANTITY
CRCW12101R60FNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW12101R60FNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW12101R60FNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW12101R60FNTA
Related LinksCRCW1210, CRCW12101R60FNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW12101R60FNTA Details Description
Related parts for CRCW12101R60FNTA
FUSE GLASS 250MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2.5-10PF 25V SMD datasheet.pdf
CAP 470MF 5.5V THROUGH HOLE datasheet.pdf
VIDEO CAMERA CCD NTSC EMC SHIELD datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 15NS 208FPBGA datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 2W datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC RELAY SS SP-NO 400V 6-SMD datasheet.pdf
RES 3.65M OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU KINETIS 1MB datasheet.pdf
TELCOM FUSE datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf