Vishay/BCcomponents BFC238342243
BFC238342243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238342243
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.024UF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238342243.pdf
Availability of BFC238342243
QUANTITY
BFC238342243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238342243
Internal Part NumberEIS-BFC238342243
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238342243
Related LinksBFC238, BFC238342243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238342243 Details Description
Related parts for BFC238342243
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC FIFO SS 1024X36 6NS 144-BGA datasheet.pdf
TERMINAL RING STR 26-24 AWG datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
LED INDICATOR 16MM W/BEZEL datasheet.pdf