Vishay/BCcomponents BFC238342273
BFC238342273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238342273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.027UF 5% 1.4KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238342273.pdf
Availability of BFC238342273
QUANTITY
BFC238342273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238342273
Internal Part NumberEIS-BFC238342273
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238342273
Related LinksBFC238, BFC238342273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238342273 Details Description
Related parts for BFC238342273
RES ARRAY 5 RES 68K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 10.2 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
22 CIR MTA-100 CONN BLUE LF datasheet.pdf
FAN GUARD 80MM WIRE MESH NATURAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.12KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 50POS datasheet.pdf