Vishay/BCcomponents BFC238346512
BFC238346512 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238346512
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 5.1NF 5% 1400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238346512.pdf
Availability of BFC238346512
QUANTITY
BFC238346512 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238346512
Internal Part NumberEIS-BFC238346512
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance5100pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1400V (1.4kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238346512
Related LinksBFC238, BFC238346512 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238346512 Details Description
Related parts for BFC238346512
CAP CER 0.068UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
MINITEK datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.7V 50MA SOT23-6 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGE .050 180POS DR TH datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
MINI DP/M TO DVI24+5/M CONN datasheet.pdf
CAP FILM 2.4NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf