Vishay/BCcomponents BFC238350183
BFC238350183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350183.pdf
Availability of BFC238350183
QUANTITY
BFC238350183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350183
Internal Part NumberEIS-BFC238350183
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350183
Related LinksBFC238, BFC238350183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350183 Details Description
Related parts for BFC238350183
IC REG BUCK ADJ 3A SPAK-7 datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC KIT MULTIPROTOCOL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN SOCKET 16-18AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES 2.74K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W 3PVH 4COL WK datasheet.pdf