Vishay/BCcomponents BFC238350683
BFC238350683 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238350683
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.068UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238350683.pdf
Availability of BFC238350683
QUANTITY
BFC238350683 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238350683
Internal Part NumberEIS-BFC238350683
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.068µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238350683
Related LinksBFC238, BFC238350683 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238350683 Details Description
Related parts for BFC238350683
Connector Receptacle 4 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 120V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONV DC/DC 8W 24VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 10.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 430UH 92MA 9.5 OHM TH datasheet.pdf
CONN PCB HOUSING 5POS datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.25A SOD57 datasheet.pdf