Vishay/BCcomponents BFC238352163
BFC238352163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238352163
Brief Description
CAP FILM 0.016UF 5% 1.6KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238352163.pdf
Availability of BFC238352163
QUANTITY
BFC238352163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238352163
Internal Part NumberEIS-BFC238352163
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.016µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238352163
Related LinksBFC238, BFC238352163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238352163 Details Description
Related parts for BFC238352163
IC OPAMP JFET 4MHZ TO99-8 datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 120PF 500V NP0 1808 datasheet.pdf