Vishay/BCcomponents BFC238352272
BFC238352272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238352272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238352272.pdf
Availability of BFC238352272
QUANTITY
BFC238352272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238352272
Internal Part NumberEIS-BFC238352272
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238352272
Related LinksBFC238, BFC238352272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238352272 Details Description
Related parts for BFC238352272
CONN RCPT 7POS 26AWG MTA-100 datasheet.pdf
CONN POWER TAP 10POS VERT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC EARTH LEAKAGE DETECTOR 8-SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 16A 250V datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 60W datasheet.pdf
PMI CAP STOVEP YLW 11/16 TRANSP datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA2540 23MM WHT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
4MM MICROLEAD TO .031 J SILIC 1 datasheet.pdf
LED XLAMP 5000K WHITE 9V SMD datasheet.pdf