Vishay/BCcomponents BFC238354753
BFC238354753 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238354753
Brief Description
CAP FILM 75NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238354753.pdf
Availability of BFC238354753
QUANTITY
BFC238354753 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238354753
Internal Part NumberEIS-BFC238354753
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.075µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238354753
Related LinksBFC238, BFC238354753 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238354753 Details Description
Related parts for BFC238354753
IC PROGRAM 3.600V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 232K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO220-5 datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 16-CDIP datasheet.pdf
TVS DIODE 14VWM 23.2VC DO214AB datasheet.pdf
TVS DIODE 8.55VWM 14.5VC DO214AB datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.3 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 2.54MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100" datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf