Vishay/BCcomponents BFC238356272
BFC238356272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238356272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC238356272.pdf
Availability of BFC238356272
QUANTITY
BFC238356272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238356272
Internal Part NumberEIS-BFC238356272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC550V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238356272
Related LinksBFC238, BFC238356272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238356272 Details Description
Related parts for BFC238356272
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 70POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
8300-4 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
IC MEM 128MB FLASH 1.8 V 8SOIC datasheet.pdf
FERRITE CHIP BEAD datasheet.pdf
V/T REC PWRBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf