| Internal Part Number | EIS-BFC238356332 | |
| Mfg Application Notes | Soldering Guidelines Appl Note Voltage Proof Test Appl Note | |
| Standard Package | 450 | |
| Category | Capacitors | |
| Family | Film Capacitors | |
| Series | MMKP383 | |
| Packaging | Bulk | |
| Capacitance | 3300pF | |
| Tolerance | ±5% | |
| Voltage Rating - AC | 550V | |
| Voltage Rating - DC | 1600V (1.6kV) | |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized | |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - | |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | Radial | |
| Size / Dimension | 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm) | |
| Height - Seated (Max) | 0.709" (18.00mm) | |
| Termination | PC Pins | |
| Lead Spacing | 0.886" (22.50mm) | |