Stackpole Electronics Inc. RSF2JT820R
RSF2JT820R picture photo
Mfg. Part Number
RSF2JT820R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES MO 2W 820 OHM 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF2JT820R.pdf
Availability of RSF2JT820R
QUANTITY
RSF2JT820R Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF2JT820R
Internal Part NumberEIS-RSF2JT820R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Design/SpecificationRSF2, RSMF3 Lead Length 30/Oct/2012
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.591" L (5.00mm x 15.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF2JT820R
Related LinksRSF2J, RSF2JT820R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RSF2JT820R Details Description
Related parts for RSF2JT820R
LED WHITE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 100V 5A ITO220AB datasheet.pdf
IC OPAMP GP 600KHZ 8VSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 13POS datasheet.pdf
RES 1.33K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 12POS PIN datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA ZIF GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 22NH 450MA 200 MOHM datasheet.pdf
750 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 2500VDC AXIAL datasheet.pdf