Vishay/Dale CRCW06035K11FKTA
CRCW06035K11FKTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW06035K11FKTA
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW06035K11FKTA.pdf
Availability of CRCW06035K11FKTA
QUANTITY
CRCW06035K11FKTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW06035K11FKTA
Internal Part NumberEIS-CRCW06035K11FKTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW06035K11FKTA
Related LinksCRCW0603, CRCW06035K11FKTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW06035K11FKTA Details Description
Related parts for CRCW06035K11FKTA
HDI PIN ASSY 4 ROW 464 POS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 25V 20% 0805 datasheet.pdf
HEADER 3MM MALE DUAL ANG 4P SMD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V 1% BP 1206 datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FPA/C 693MDL731 1.5M datasheet.pdf
Connector Socket 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 560VDC RAD datasheet.pdf