Vishay/BCcomponents BFC238361823
BFC238361823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238361823
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238361823.pdf
Availability of BFC238361823
QUANTITY
BFC238361823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238361823
Internal Part NumberEIS-BFC238361823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238361823
Related LinksBFC238, BFC238361823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238361823 Details Description
Related parts for BFC238361823
FERRITE CHIP SIGNAL 300 OHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP TACTILE ROUND ORANGE datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
IC TRANSCVR BI-DIR 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 33.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 1 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-RESET datasheet.pdf
MOUNTING ASSEMBLY PM 50 X 39 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF 6BA BRASS 1/4" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 15W CM datasheet.pdf