Xilinx XCS10XL-4TQG144C
XCS10XL-4TQG144C picture photo
Mfg. Part Number
XCS10XL-4TQG144C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 112 I/O 144TQFP
Datasheet Download
XCS10XL-4TQG144C.pdf
Availability of XCS10XL-4TQG144C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
XCS10XL-4TQG144C Order Process
Ship out your order
Specifications of XCS10XL-4TQG144C
Internal Part NumberEIS-XCS10XL-4TQG144C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLSpartan, XC9500, CoolRunner 26/Oct/2011
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package60
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesSpartan®-XL
Number of LABs/CLBs196
Number of Logic Elements/Cells466
Total RAM Bits6272
Number of I/O112
Number of Gates10000
Voltage - Supply3 V ~ 3.6 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case144-LQFP
Supplier Device Package144-TQFP (20x20)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XCS10XL-4TQG144C
Related LinksXCS10XL-, XCS10XL-4TQG144C Datasheet, Xilinx Distributor
XCS10XL-4TQG144C Details Description
Related parts for XCS10XL-4TQG144C
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CONN FPC 17POS 0.30MM R/A datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 4.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 38POS datasheet.pdf
IC AMP MMIC LNA GAAS 3V SOT-343 datasheet.pdf
INSERTION BRIDGE 10POS ORANGE datasheet.pdf
HI STRNGTH DISC 2-1/2X1/2" A MED datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 560MA 2.13 OHM datasheet.pdf