Vishay/BCcomponents BFC238362242
BFC238362242 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238362242
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2400PF 5% 2KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238362242.pdf
Availability of BFC238362242
QUANTITY
BFC238362242 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238362242
Internal Part NumberEIS-BFC238362242
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2400pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238362242
Related LinksBFC238, BFC238362242 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238362242 Details Description
Related parts for BFC238362242
SWITCH ROTARY SP 12POS 2.5A PCB datasheet.pdf
FIXED IND 7.9NH 600MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT MINI SPRING TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 110MA 9.5 OHM datasheet.pdf
CONN BKWY HEADER 16POS STR TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP CER 4.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015 UF 5 % 2KVDC RAD datasheet.pdf