Vishay/BCcomponents BFC238364183
BFC238364183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238364183
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238364183.pdf
Availability of BFC238364183
QUANTITY
BFC238364183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238364183
Internal Part NumberEIS-BFC238364183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238364183
Related LinksBFC238, BFC238364183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238364183 Details Description
Related parts for BFC238364183
OPTOISO 3.75KV DARL W/BASE 8SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FFC VERT 22POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2POS SLD CUP datasheet.pdf
SAFETY MAT 750X500MM datasheet.pdf
D4N-8172 datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
ENC DISC40NF NEMA12 6PBLK datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
26500 31C 31#20 P PLUG AN LC datasheet.pdf
26500 5C 5#20 P TH RECP WC datasheet.pdf
1800UF 385V 40X100MM 85C 5000H datasheet.pdf