Vishay/BCcomponents BFC238364913
BFC238364913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238364913
Brief Description
CAP FILM 91NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238364913.pdf
Availability of BFC238364913
QUANTITY
BFC238364913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238364913
Internal Part NumberEIS-BFC238364913
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC700V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238364913
Related LinksBFC238, BFC238364913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238364913 Details Description
Related parts for BFC238364913
CONN HEADER .100 SINGL STR 11POS datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3.3A C16 datasheet.pdf
IC THERM MON FAN CTLR 24QSOP datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 1.5MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONTROL RELAY UNDER VOLT 24VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
FLANGE COVER GRAY datasheet.pdf
QK DISC UNIV MAT TRIM KIT 42"X54 datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 35POS HL LOW P datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 45D SOLID datasheet.pdf
KIT BLANK BRANCH COVERS 60A datasheet.pdf