Vishay/BCcomponents BFC238370222
BFC238370222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238370222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238370222.pdf
Availability of BFC238370222
QUANTITY
BFC238370222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238370222
Internal Part NumberEIS-BFC238370222
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238370222
Related LinksBFC238, BFC238370222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238370222 Details Description
Related parts for BFC238370222
LOW PROFILE TAPED 6 POS DIP SW datasheet.pdf
CONN HEADER 17POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
IC SYNTHESIZER LVHSTL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN COVER FRONT 10POS POLAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 9.53 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 240 I/O 484UBGA datasheet.pdf
CABLE CLAMP FOR 6.3MM CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 6.8NF 20% 310VAC RADIAL datasheet.pdf