Vishay/BCcomponents BFC238370222
BFC238370222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238370222
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2200PF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238370222.pdf
Availability of BFC238370222
QUANTITY
BFC238370222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238370222
Internal Part NumberEIS-BFC238370222
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238370222
Related LinksBFC238, BFC238370222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238370222 Details Description
Related parts for BFC238370222
IC BUFF TRI-ST DL UHS 8MICROPAK datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DP3T 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 235MA 1.43 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 4POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 0.24 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
IC OSC VCXO 166.6667MHZ 6-CLCC datasheet.pdf