Vishay/BCcomponents BFC238370622
BFC238370622 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238370622
Brief Description
CAP FILM 6200PF 5% 2.5KVDC RAD
Datasheet Download
BFC238370622.pdf
Availability of BFC238370622
QUANTITY
BFC238370622 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238370622
Internal Part NumberEIS-BFC238370622
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.276" W (26.00mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238370622
Related LinksBFC238, BFC238370622 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238370622 Details Description
Related parts for BFC238370622
CONN EDGE DUAL 1MM R/A 90 POS datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 0.27A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 1100PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
TRANS USB V2.0 16-QFN 3X3 datasheet.pdf
SENSOR TEMP RATIOMETRIC 6SOT datasheet.pdf
RES SMD 3.01KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 249K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 2A TO277A datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf