United Chemi-Con EKZN350ELL272MM25S
EKZN350ELL272MM25S picture photo
Mfg. Part Number
EKZN350ELL272MM25S
Brief Description
CAP ALUM 2700UF 20% 35V RADIAL
Datasheet Download
EKZN350ELL272MM25S.pdf
Availability of EKZN350ELL272MM25S
QUANTITY
EKZN350ELL272MM25S Order Process
Ship out your order
Specifications of EKZN350ELL272MM25S
Internal Part NumberEIS-EKZN350ELL272MM25S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductKZN Series Aluminum Electrolytic Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance2700µF
Tolerance±20%
Voltage Rating35V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current3.88A
Impedance16 mOhm
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.043" (26.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EKZN350ELL272MM25S
Related LinksEKZN350EL, EKZN350ELL272MM25S Datasheet, United Chemi-Con Distributor
EKZN350ELL272MM25S Details Description
Related parts for EKZN350ELL272MM25S
MOSFET N-CH 30V 4.6A SOT223 datasheet.pdf
FILTER LINE 250VAC 6.0A PANEL datasheet.pdf
IC DIFF COMPARATOR QUAD 14SO datasheet.pdf
CT DOUBLE INS D datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 46 Circuit 0.546" (13.86mm) datasheet.pdf
BRAIDED TUBING 1=150 METERS datasheet.pdf
BERGSTIK SMT datasheet.pdf
RES 0.2 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf