Vishay/BCcomponents BFC238371202
BFC238371202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238371202
Brief Description
CAP FILM 2NF 5% 2500VDC RAD
Datasheet Download
BFC238371202.pdf
Availability of BFC238371202
QUANTITY
BFC238371202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238371202
Internal Part NumberEIS-BFC238371202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC900V
Voltage Rating - DC2500V (2.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238371202
Related LinksBFC238, BFC238371202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238371202 Details Description
Related parts for BFC238371202
CHOKE COMMON MODE 50mH 2.3A datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CARDEDGE 86POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
MOD IGBT BOOST/CHOP 600V ECOPAC2 datasheet.pdf
CAP CER 820PF 16V X7R 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 3.2K OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 28A 8-DFN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30A 30V D2PAK datasheet.pdf